איך לבחור שמן אתרי

רגע לפני שאתם קונים שמנים אתריים, יש כמה דברים שחשוב שתדעו.

יש כל כך הרבה שמנים אתריים על המדפים! איך יודעים באיזה מותג לבחור ולמה זה משנה בכלל?

אנסה לסכם לכם את זה בקצרה.

בעולם השמנים האתריים, לצערי, אין פיקוח, אין תו תקן אחיד לאיכות. ההגדרה היחידה לתנאים עליהם צריכים יצרני השמנים האתריים להקפיד, היא ההגדרה של משרד הבריאות וגם היא, איך לומר, לא מבטיחה לכם איכות הפעם.
מלבד משרד הבריאות, אין שום גוף שמאגד ומאחד את הטיפול בתחום, וזה קל ופשוט עד מאוד, לקבל תווית של שמן אתרי טהור, גם כאשר תוכן הבקבוק רחוק מלהיות כזה.

ועל כן, כשקונים שמן אתרי, קשה מאוד לדעת מה יש בתוך הבקבוק.

מתקשים להאמין? המשיכו לקרוא.

לפי דרישות משרד הבריאות הישראלי "במקרים מיוחדים, ניתן יהיה לאשר תחליף סינטטי לשמן אתרי המופק מצמחים, על פי הנתונים הקיימים לגביו".

מה בדיוק זה אומר?

שגם אם השמן מיוצר במעבדה, באופן סינטטי, הוא עדיין יכול להיקרא שמן אתרי, על אף שכלל לא הופק מצמחים!
אבל רגע, אם הוא לא הופק מצמחים, לא פספסנו את הרעיון של מוצר טבעי??
פספסנו ובגדול! שכן קיבלנו מוצר שהופק במעבדה, מחומרים סינתטיים, וכל קשר בינו לבין החומרים הפעילים שבצמחים והיכולת שלהם לסייע לנו, מקרי בהחלט.

ומה לגבי השמנים שלא הופקו במעבדה, אלא בתהליך הטבעי והנכון להפקתם?
האם השמנים האלה מבטיחים לנו איכות?
לצערי לא… גם בהפקת שמנים אתריים באופן טבעי, ניתן להפיק שמנים אתריים באיכות נמוכה.
השמן האתרי מופק מחלקים שונים של הצמח, בתהליך של זיקוק או כבישה קרה.
דרכים להפיק שמנים באיכות נמוכה יהיו למשל: הפקת כמות גדולה של שמן, מכמות צמחים אשר אמורה להספיק לכמות קטנה משמעותית – כך נקבל שמן מאוד מדולל. או לחילופין, הפקת השמן באופן מיטבי והוספת חומרים ללא חומרים פעילים, כמו פילרים (חומרים שונים שנועדו לתת נפח), שלמעשה מדללים את השמן ומוסיפים לו רכיבים סינתטיים.

ומה עם רשימת הרכיבים? הרי אם יש בפנים חומרים נוספים, הם חייבים לרשום את זה.

אז זהו, שלא.
בשונה מכל מוצר אחר שאנחנו קונים, בשמנים אתריים אין חובה לרשום רשימת רכיבים על הבקבוק, ולכן לא נדע לעולם מה בדיוק מכיל הבקבוק.

טוב, אז מה כל זה אומר בעצם?

שכשאני קונה שמן אתרי מהמדף, שאני לא בטוחה בתהליך הייצור שלו, ואין לי גישה חופשית לבדיקות המעבדה שלו, קשה לי מאוד לדעת בוודאות מה איכותו.
אני קונה שמן בבקבוק, על אותו משקל של חתול בשק 🙂

בסדר, אז השמן לא מאוד איכותי, מה הבעיה עם זה??

ראשית,
אם כבר קניתי מוצר, אני שואפת לקנות משהו באיכות טובה, נכון?
אף אחד מאיתנו לא אוהב להשקיע את כספו סתם.
שנית, שמן לא איכותי לא ייתן את התוצאה הנדרשת, וזה לא משנה אם מדובר ברצון להקל על מכאוב, להשפיע על הרגש או לחטא משטחים.

כך שבמקרה הטוב לא אשיג את התוצאה הרצויה, ובמקרה הפחות טוב אשתמש במוצר שאני סומכת עליו שיעבוד ויתן תוצאות ובפועל, לא קורה כלום (למשל כשאני רוצה לחטא משטחים ואין לי דרך לדעת בוודאות האם התכשיר עבד או לא).

הטוהר והפוטנטיות של שמן אתרי הם המאפיינים החשובים ביותר שלו.
שיטות נאותות לגידול, קציר וזיקוק הם גורמים מכריעים לשמירה על מאפיינים אלו.
מאחר ובשוק קיימים שמנים סינתטיים רבים, לא ניתן לזהות איזה שמן טהור ופוטנטי מבלי להשתמש בבדיקות מעבדה.
ניתוח ראוי של המרכיבים בשמן האתרי הוא אחד ההיבטים המאתגרים והמפורטים ביותר של אבטחת איכות.

בעבר די היה בכרומטוגרפיה של גז כדי לזהות רכיבים בשמן אתרי. אולם ככל שהתפתחו שיטות מתוחכמות יותר לפיתוח שמנים אתריים סינטטיים, נדרשו שיטות אימות נוספות. עם הזמן פותחו שיטות בדיקה נוספות כגון ספקטרוסקופיה המונית, ניתוח כיריליות, סריקת FTIR, ניתוח איזוטופ פחמן ואחרים כדי לזהות בצורה מדויקת יותר כל מרכיב ומרכיב בשמן האתרי. לא אעמיק כאן בכל אחת משיטות אלה, אך כן חשוב לי להסביר מהי בדיקת כיריליות, משום שבדיקה זו נותנת הסבר נוסף מדוע חשוב כל כך שהשמן יופק בדרך טבעית לחלוטין.

בדיקת כיריליות

כיריליות, מילה הנגזרת מהמילה היוונית "יד", היא מונח המשמש לתיאור הכיוון התלת-ממדי של מולקולה. כשם שיש לנו שתי ידיים, מולקולות כיראליות קיימות בשתי צורות, המובחנות כיד ימין או כיד שמאל.
ניתן לדמיין את העיקרון הזה על ידי התבוננות בידיים שלנו; כאשר הן מונחות זו לצד זו, הן תמונות מראה אחת של השניה. עם זאת, כאשר מונחות זו על גבי זו, לא משנה איך נסובב אותן, איננו יכולים לגרום להן להיות זהות. במולקולות, לכל "יד" יש תכונות כימיות שונות המשפיעות על האינטראקציות הפיזיולוגיות שלהם בגוף. בטבע לכל חומר יש נטיה למולקולה ימנית או שמאלית, כך שבבדיקת מעבדה של שמן אתרי טהור, נראה צד עם נוכחות גבוהה יותר. בשמנים סינטתיים לעומת זאת,  היחס בין מולקולות ימניות לשמאליות יהיה תמיד 50/50 בגלל הדמיון המבני ביניהן.
ההבדל הזה משפיע באופן מהותי על היכולת של השמן לעבוד עם הגוף בסנרגיה, כפי שהוא אמור.

כעת, לאחר שהבנו את כל הנאמר לגבי הדרכים השונות לזהות שמנים אתריים טהורים, קל יותר להבין שבדיקות מעבדה נגישות, הן קריטיות להבטחת איכות השמן.

השמנים של דוטרה מיוצרים מצמחים אשר גדלים בארץ המקור שלהם, בכדי שיגיעו לפוטנציאל המקסימלי שלהם, ואשר נקצרים באופן הטוב ביותר לשימור האיכויות שלהם.

כל השמנים עוברים בדיקות מעבדה מחמירות וקפדניות, שמוודאות שכל שמן מכיל את החומרים הפעילים שהוא אמור להכיל, בכמות שהוא אמור להכיל, ונקי מכימיקלים, חיידקים, מתכות ועוד.

כל זאת על מנת שהכסף שאתם משקיעים בשמן יתן לכם את התועלת הרצויה והטובה ביותר.

וזה ללא ספק מורגש.

כשמתחילים להשתמש בשמנים של דוטרה, מבינים שמדובר באיכות אחרת.

כשמנסים, לא צריך לדעת את כל מה שכתבתי כאן, אפשר פשוט להרגיש את זה ❤️

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

error: תוכן מוגן :)
דילוג לתוכן